10 bodů jak vybrat svatební místo

V momentě, kdy začnete plánovat svatbu, tak první, co si začnete představovat, bude to, jak to tam bude vypadat. Svatební místo je zkrátka jedním z hlavních bodů, které je třeba vyřešit k tomu, abyste mohli mít svou vysněnou svatbu. Každé místo na svatbu má ale svá pro a proti. Právě proto se budete muset rozhodnout, co je pro vás klíčové a při výběru lokality, kde si řeknete své „ano“ tak budete muset postupovat i systematicky. Pokud vás plánování teprve čeká, tak právě pro vás jsme připravili článek na téma jak vybrat svatební místo. Níže najdete 10 základních bodů, které vám pomůžou utřídit si myšlenky v tom, co od svatebního dne očekáváte a co by tedy mělo splňovat.

10 bodů jak vybrat svatební místo!

  1. Styl svatebního místa
  2. Jaký máte rozpočet?
  3. Kapacita svatebního místa
  4. Dostupnost a termín
  5. Lokace a dostupnost pro hosty
  6. Vybavení svatebního místa
  7. Okolí svatebního místa a celková atmosféra
  8. Vše si ověřte!
  9. Flexibilita?
  10. Počasí a mokrá varianta

1.     Styl svatebního místa

Každé místo na svatbu vypadá úplně jinak a každý má na něj jiná očekávaní. Někdo chce bohatou svatbu na zámku, nebo jiný dává zase přednost spíše svatbě ve stodole. Pokud víte, jaký styl svatby je vám nejbližší, tak máte první vodítko k tomu, jak takové místo vybrat, abyste následně byli spokojeni. Zásadní je samozřejmě také lokalita svatby. Samozřejmě, jedná se o jeden den a svatební hosté určitě budou ochotni ujet i větší vzdálenost, aby s vámi na svatbě mohli být, ale většinou budete chtít takovou lokalitu, která je blízká alespoň jednomu z vašeho páru. Samostatnou kapitolou je poté svatba v zahraničí, která ale zpravidla bývá podstatně „menší“ z pohledu hostů.

2.     Jaký máte rozpočet?

Kdo si přeje pompézní svatbu na zámku a s ohňostrojem a vším možným, měl by ji mít! Ale tak to bohužel nefunguje. Stejně jako ve všem ostatním v životě, tak i při plánování svatby budete omezeni rozpočtem, který na svatbu můžete vynaložit. Dobrou zprávou je, že často nemusí platit, že nejdražší svatební místa jsou také ta nejkrásnější. Pokud plánujete svatbu s nižším rozpočtem, pravděpodobně budete muset trochu improvizovat, ale není to nic, co by se nedalo se svědky, družičkami a rodinou zvládnout. V posledních letech jsou populární především venkovské svatby, které mají strohost tak nějak v sobě spojenou. Když plánujete svatbu v létě, určitě nebude problém najít dostatek míst, která vám budou vyhovovat jak vzhledem, tak cenou.

3.     Kapacita svatebního místa

Počet hostů, které na svatbu pozvete, je další bod, který vám pomůže vhodná místa na svatbu vyfiltrovat. Samozřejmě existují místa, která zkrátka stovku hostů pojmout nedokážou. Proto se už při hledání svatebních míst vždy zeptejte na kapacitu svatebního místa a případně zda je možné v dané lokalitě nějak řešit ubytování pro hosty v přilehlých zařízeních. Tím se vám může podařit mít svatbu na takovém místě, které si přejete a zároveň ubytovat i hosty někde poblíž. Buďto dojdou na ubytování pěšky, nebo můžete zkusit zajistit přímo v místě rozvoz svatebčanů dle jejich potřeb. Tyto dodatečné náklady si poté nezapomeňte připočítat do svatebního rozpočtu!

4.     Dostupnost a termín

Líbí se vám nějaké opravdu hodně populární místo na svatbu? Tak pak na nic nečekejte a udělejte si rezervaci. Pokud byste náhodou chtěli místo nakonec změnit, určitě nebudete mít problém najít za sebe náhradníka. Místa, která se zaměřují na pořádání svateb, bývají často rezervovaná i více než rok dopředu. Speciálně ostražití pak buďte v momentě, kdy chcete mít svatbu v nějakém populárním termínu, který připadá na sobotu. Například když budete mít termín 7.7. tak si buďte jisti, že o tento den bude opravdu velký zájem.

5.     Lokace a dostupnost pro hosty

Na svatbě se samozřejmě často stane, že se vezmou dva lidé ze stejného místa. Ale může to být i obráceně a poté může být mezi domovy svatebčanů rozdíl i několik set kilometrů. Kapitolou samou pro sebe jsou potom československé svatby, které ale nejsou ničím neobvyklým. V takovém případě máte vlastně tři možnosti. Svatba v místě nevěsty, svatba v místě ženicha, a nebo „někde na půl cesty“. Ani jedna z variant není nijak neobvyklá a je jen na vás, kterou zvolíte. Pokud budou muset vaši svatební hosté přijet opravdu zdaleka, určitě se nebojte rozplánovat program na celý víkend od pátku do neděle. Hodně hostů to může pojmout i jako výlet a užít si tak společný čas s vámi před i po svatbě!

6.     Vybavení svatebního místa

Zásadní otázkou pro vaše rozhodování by mělo být také vybavení svatebního místa a možnosti, které nabízí. Je v místě zajištěna kuchyně, nebo je potřeba objednat catering? Je v místě vlastní aparatura? Jsou zajištěny nějaké svatební dekorace, nebo třeba inventář pro svatební hostinu a podobně? Čím více se dané místo specializuje právě na svatby, tím méně toho budete muset řešit. To ale znamená i to, že se vám celková výzdoba vlastně nemusí tolik líbit, protože zkrátka bude připravena na celou sezonu stejně. Jistě, drobné úpravy určitě dělat můžete, ale od A do Z přestavbu asi nečekejte. Také samozřejmě platí, že čím lépe vybavené místo, tím dražší pronájem. Na druhou stranu vám ale nějaké náklady samozřejmě odpadnou.

7.     Okolí svatebního místa a celková atmosféra

Pokud budete vybírat svatební místo, určitě to nedělejte jen na základě internetu. Vypravte se přímo tam, ať vidíte všechno přesně tak, jak to uvidíte naživo v den vaší svatby. Každé místo se snaží co nejlépe prodat a vše bude nafoceno tak, aby to vypadalo dokonale. Když ale bude vedle místa drůbežárna, nebo skládka odpadu, určitě to z fotek nepoznáte. Taková věc pak může v den svatby způsobit hodně nepříjemností. Ale to jste přece měli vědět předem.

8.     Vše si ověřte!

Pokud se nebude jednat o nějaké úplně nové svatební místo, ověřte si recenze, které mu udělili lidé, kteří zde měli svatbu před vámi. Zaměřte se na to, co se jim líbilo a pokuste se z toho vytěžit maximum. Pokud zde shledali nějaká negativa, zkuste se zamyslet, jestli je možné je nějak preventivně opatřit, nebo zda se jedná o něco, co prostě nezkousnete. Často se třeba stává, že je nutné ztlumit hudbu po 22. nebo 23. hodině. Řešení to samozřejmě má – silent disco. Ale je to varianta, kterou chcete?

9. Svatební místo a flexibilita?

Umí se vám svatební místo přizpůsobit? Nebo je prostě všechno pevně dané a buďto ber, nebo nech být? To byste si měli zjistit určitě ještě předtím, než podepíšete rezervační smlouvu. Ta často zahrnuje i přesně stanovené časy, od kdy do kdy můžete místo využívat, ale možnosti úprav jsou často striktně omezené. Nemusí tomu ale tak být, když se na vše zeptáte předem a najdete společnou cestu, jak vše vyřešit co nejlépe ke spokojenosti všech stran.

10.Počasí a mokrá varianta?

Drtivá většina svateb se odehraje v letních měsících mezi začátkem června a koncem září. Podle svatebního průzkumu je to více než 70% svateb. Důvod je naprosto jednoduchý. V létě je nejlepší počasí a nejdelší den a hodně svateb se tak může odehrát pod širým nebem. To je samozřejmě ideální varianta. Ale pokud svou svatbu neplánujete tři dny dopředu, tak zkrátka nemůžete vědět, jak v daném termínu bude. Proto buďte vždy připraveni na nepřízeň počasí a počítejte i s variantou, že na vaší svatbě bude pršet štěstí. Některá svatební místa mají i dostatečnou vnitřní kapacitu, a pokud ne, můžete si zapůjčit na takovou akci stan.

Co říci na závěr?

Postupujte logicky. Nejprve si sami ve své hlavě načrtněte, co přesně chcete a až poté začněte hledat svatební místo. Je dost možné, že během hledání zjistíte, že chcete něco úplně jiného, ale nějak začít musíte. Skvělou možností je také návštěva svatebních veletrhů, kde se místa zaměřená na pořádání svateb prezentují. Ty zpravidla probíhají na jaře a na podzim, takže byste měli mít dost času na všechny ostatní svatební přípravy. Pak už záleží jen na tom, kolik hostů na svatbě chcete, jak má vypadat a jaký je váš rozpočet na svatbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *