Jak na svatební slib krok za krokem?

Říct si před oltářem váš vlastní svatební slib, to je asi ta nejvíce emotivní část dne pro oba novomanžele. Moment, kdy stojí jeden před druhým a sdílejí svoje pocity na té nejhlubší možné úrovni. Svatební slib je text, který má vyjadřovat vaše emoce, ocenit kvality druhého, vyjádřit své sny a zavázat se ke společné cestě životem s vaším nastávajícím partnerem. Je stále běžnější, že oddávající párům tuto možnost dávají a pokud můžete, určitě ji využijte. Pokud nevíte, jak sestavit opravdu vzorový svatební slib, níže vás provedeme krok za krokem k tomu, aby byl výsledek dokonalý.

Jak tedy postupovat? Ideální vzor svatebního slibu asi nenajdete, ale jsou body, kterých je dobré se držet. Pokud nejste profíci v oblasti textu, může se zdát sestavení takového slibu jako nemožná věc, ale věřte, že ze začátku to náročné být může, ale nakonec se to poskládá. Jaké body tedy dodržet?

1.     Inspiraci pro svatební slib hledejte jen u vás

Abyste vůbec mohli sestavit slib, který na svatbě svému protějšku řeknete, je potřeba najít hlavní téma. Dějovou linku, která vám pomůže najít začátek a konec slibu. K tomu potřebujete samozřejmě inspiraci a ideální je v takovém případě jít hned na začátek vašeho vztahu. Vzpomenout si na to, jak jste se poznali, jaké byly začátky vašeho vztahu a co jste hned v úvodu prožívali. To vám pomůže s tím, jak začít a automaticky si vybavíte další důležité momenty, které se ve vašem vztahu objevily. Jaké body na úvod to tedy mohou být?

  • Vzpomeňte si, kdy a kde jste se poznali. Co jste si v ten moment o druhém mysleli?
  • Jaký byl váš první dojem z vašeho partnera?
  • Kdy vám došlo, že tohle nebude jen krátký vztah?
  • Jaký byl váš nejsilnější zážitek na začátku vztahu?

To všechno jsou body, které můžete zmínit a můžete se od nich odrazit. Pokud jste systematičtí, připravte si pro svůj svatební slib vzor, který budete postupně plnit obsahem a upravovat!

2.     Připravte partnera na svůj svatební slib

Vzhledem k tomu, že se chystáte vstoupit do manželství, měli byste umět spolu skvěle komunikovat. To platí i pro svatební slib. Váš partner by měl rozhodně vědět, že chcete na svatbě takovou řeč pronést, protože se pak pochopitelně očekává, že ten druhý udělá to samé. Může být samozřejmě hezký úmysl toho druhého překvapit nečekaným mluveným projevem, ale může to zapůsobit i opačně.

Je časté, že mužům jde sestavování takových textů hůře – ale nechceme házet všechny do jednoho pytle! Pokud jeden z vás na takové věci tolik není, musíte se domluvit na délce, rozsahu a podobně a případně se snažit druhému pomoct, aby připravil vlastní slib, se kterým bude spokojený. Každopádně by se z této části svatby neměl ani pro jednoho z vás stát stres, který vás vykolejí. V takovém případě je možná lepší se slibům vyhnout, nebo si je sdělit poté opravdu o samotě, jen ve dvou.

3.     Brainstorming a tisíc verzí

Ke konečné verzi svatebního slibu vede tisíc cest. Abyste se k tomu dostali, je potřeba sestavit hlavní kostru toho, co chcete zmínit. A k tomu budete potřebovat tužku a papír, nebo možná jen Word. Postup bude ale asi podobný.

Najděte hlavní klíčové momenty.

Slova, která je vystihují.

Vaše vlastní výrazy.

Zážitky, které jste zažili.

Kvality toho druhého i to, co vás na něm může štvát.

Co Vám do života přinesl a čím z vás udělal lepšího člověka.

Všechno tohle můžete naskládat na papír bez ladu a skladu. Forma se doplní časem sama, a i kdyby se nemělo jednat o literární dílo roku, tak věřte tomu, že u slibu je důležitý především obsah, ne forma.

Pokud svatbu plánujete sami, připravte si do plánu i přípravu svatebních slibů!

4.     Svatební slib a jeho struktura

Každý psaný text by měl mít alespoň základní kostru, aby mohl dávat jasný smysl. Ne jinak je tomu u svatebního slibu a je dobré si ho rozdělit do několika částí, kdy každá by měla mít svůj vlastní účel. Při jeho sestavování ale pamatujte na jedno hlavní pravidlo – nevytvořte text, který budete přednášet 15 minut. Vše by mělo mít spád, mělo by to být osobní, jasné, romantické a k věci.

  • Krátký úvod: Pozvěte partnera i hosty do vašeho příběhu. Řekněte například, jak jste se poznali, nebo proč jste svatební slib psali a jak vám to šlo. Trocha vtipu v úvodu určitě neuškodí.
  • Pocity: Kritický moment svatebního slibu. Vyjádření pocitů. Tato část totiž může rozbrečet nejen ostatní, ale i vás samotné. A můžete to stokrát trénovat, ale ve svatební den to může být jiné. Nicméně i to, že nebudete schopni dále mluvit, je skvělé vyjádření pocitů
  • Sliby a závazky: Nejintimnější část. Moment, kdy se partnerovi zavazujete ke společnému životu a slibujete být si oporou ve všech možných momentech, které váš společný život přinese.

Samotný svatební slib můžete samozřejmě říct zpaměti, ale určitě není problém jej i přečíst. Pokud nejste zvyklí mluvit před lidmi, tak věřte tomu, že svatební obřad je opravdu velmi emotivní moment. Stejně tak je možné, že ve výsledku řeknete něco úplně jiného. Ale vůbec na tom nesejde. Jde jen o vás!

5.     Buďte sami sebou

Při svatebním slibu se ale držte hlavně tohoto bodu. Buďte sami sebou. Určitě jste už někdy viděli někoho mluvit a říkali jste si, že byste to chtěli umět taky. Ale tak je to v životě se vším, někdo umí to a druhý tamto.

Proto v momentě, kdy budete psát svatební slib, buďte sví. Vše napište tak, jak je vám přirozené. Slib by měl být autentický, řečený tak, jak je pro vás běžné. Pokud normálně nemluvíte spisovně, tak se o to nezačněte pokoušet u svatebního slibu. Hovorovost a neformálnost k tomu může patřit. Koneckonců, je to slib pro vašeho partnera, který vás přece zná a bere si vás zcela dobrovolně, tak proč se snažit o něco, co pro vás není běžné.

Stejně tak vás znají i všichni svatební hosté, a pokud ne, tak vás poznají přesně takové, jací doopravdy jste. Prostě a dobře – slib připravte tak, jako byste si jej chtěli říct opravdu jen mezi vámi dvěma.

Přirozeně.

6.     Trénink dělá mistra

Pokud nepatříte mezi ty, kteří jsou schopni bez přípravy vstát, pár vteřin se zamyslet a poté vypálit proslov, který dostane všechny okolo, tak se vám trénink nevyhne. Jednotlivé pasáže slibu můžete trénovat kdykoli si vzpomenete, alespoň v hlavě.

Ti, kteří chtějí opravdu hodně, aby byl výsledek, co nejlepší budou navíc potřebovat dvě další věci. Zrcadlo a kameru. Samozřejmě stačí i mobil.

Trénovat proslov před zrcadlem je dobré pro uvědomění si toho, jak vše ve skutečnosti zní. Pokud se rozhodnete pořídit si video a následně to pilovat, vždy vám to bude připadat strašné. Nikdo se sám sobě na záznamu nelíbí. Je to ale trénink k tomu, abyste se uvolnili. Aby řeč těla byla přirozená a tón hlasu také. Uvidíte, že když to zkusíte stokrát, bude výsledek vždycky lepší, než při prvním pokusu.

Ale rozhodně to není nutné. Pokud prostě jen chcete zcela osobně a autenticky vyjádřit pocity, může to vypadat opravdu jakkoli.

7.     Připravte se na emoce

Každý, kdo už má přednes slibu na svatbě za sebou vám řekne, že nejtěžší na tom všem byly emoce. Trénink sice mistra dělá, ale nepřipraví vás na okamžik, který zažijete až při „ostrém“ přednesu. Přípravy na svatbu jsou rozhodně náročné a ve svatební den vše letí velice rychle a vy jste prostě od rána nervózní. A po tom všem máte říct svatební slib, jakoby se nechumelilo. Nic jednoduchého.

Není neobvyklé, že lidé své svatební sliby nedořeknou, nebo je nakonec úplně vypustí. Každý, kdo už svatbu zažil pro to má určitě pochopení a vlastně je to také hrozně hezké.

Svatební obřad by měl mít své kouzlo. Vyberte i vhodnou svatební bránu, která celý moment vylepší!

Co říci závěrem?

Držíme vám palce. Ne k tomu, aby se vám podařilo říct skvělý svatební slib, ale abyste si celý svatební den užili a aby se vám v životě dařilo všechno to, co si v momentě obřadu přejete nejvíce. Pokud se vám navíc podaří přednést vzorový svatebního slibu, tak gratulujeme dvojnásob. Vždy ale pamatujte na jedno. Slib sdělujete svému partnerovi. Nikdo jiný vás v daný moment vůbec zajímat nemusí!