I když je svatba především o dvou lidech, tak k tomu, abyste se mohli právoplatně oddat, tak vás musí být minimálně pět. Nevěsta, ženich, oddávající a dva svědci. Svědek na svatbě ale nemá pouze formální roli, kdy svým podpisem stvrzuje vaši vůli vstoupit do společného manželství, ale měl by to být také někdo, kdo vás ve svatební den podpoří a na koho se můžete spolehnout. Pro část lidí není o svědkovi pochyb, ale pokud nevíte, koho zvolit, měli byste se zamyslet nad tím, jak svědka na svatbu vybrat.
Abyste to mohli vyhodnotit správně, potřebujete určitě vědět, co dělá svědek na svatbě. Co splnit musí a co se očekává. Také je důležité znát normy dané země a vědět, kdo může být svědek na svatbě po právní stránce. Má nárok na volno na svatbu? To vše se dozvíte níže!
Jak vybrat správného svědka
Vztah mezi dvěma lidmi je vždy individuální a proto vám nemůžeme dát přesný klíč k tomu, jak svědka vybrat a jak ho navíc vybrat správně, ale pokud nad svou volbou přemýšlíte, zvažte rozhodně následující body:
1. Blízký vztah a důvěra
V případě sourozenců se velice často jedná o bratry a sestry. Případně pak přátelé od dětství, nebo zkrátka nejlepší přátelé. Za svědky samozřejmě můžete mít i vlastní rodiče, i když to není vůbec běžné. Se svědkem by vás zkrátka mělo něco silného spojovat a měli byste si být stoprocentně jisti, že se na něj můžete spolehnout.
2. Zodpovědnost a spolehlivost
Když to zjednodušíme na absolutní minimum, tak hlavním úkolem svědka ve svatební den je mít platný občanský průkaz a mít ho u sebe. Když splní tyto dvě základní podmínky, máte vyhráno. Většinou svědky ale na svatbě čekají i další povinnosti a často i v momentech plánování svatby. Obecně se dá říci, že do příprav jsou častěji zapojeny na větší úrovni především svědkyně nevěsty a případně družičky.
3. Schopnost podpořit v náročných chvílích
Svědek by měl mít nadhled, uklidnit vás i celou situaci a ideálně i přijít s vhodným řešením tak, abyste se vy nemuseli o nic starat. K tomu od vás samozřejmě potřebuje spoustu důvěry a právě proto by to měl být někdo, koho opravdu dobře znáte! Výhodou může být také to, pokud už svědek vlastní svatbu zažil a dokáže se tak lépe vcítit jak do pocitů vašich, tak i svatebních hostů a zkrátka a dobře chápat atmosféru celého dne.
Role svědka tak skutečně není pouze formální, ale jedná se i o nějakou duševní podporu v den svatby. Velice časté také bývá, že svědkyně nevěsty je pověřena částečnou organizací svatby a může například hlídat, aby každý host věděl, co potřebuje a aby se nenarušil harmonogram svatby.
Jaké má svědek na svatbě povinnosti?
Od svědka se očekává rozhodně trochu víc, než jen podpis do oddací listiny. Vždy samozřejmě záleží na tom, kdo je ženich a nevěsta, jakou svatbu chtějí mít a jak ke všemu přistupují, ale ve většině svateb čekají na svědky i další důležité úkoly. A pokud jsou aktivní, mohou si samozřejmě vymyslet i další sami, jako překvapení pro novomanžele. Co hlavního tedy svědky čeká?
1. Podpis při svatebním obřadu
Toto by měl být asi nejjednodušší bod. Svědek musí připojit svůj podpis po obřadu, aby vaše manželství mohlo nabýt právní účinnosti. A protože se skutečně v České republice nemůžete beze svědků vzít, pamatuje na to i zákon. Konkrétně pracovní zákon, který stanovuje, že svědek má nárok na pracovní volno po dobu 1 dne v případě, že bude svědkem na něčí svatbě. Pokud si jej tedy vyberete, jeho zaměstnavatel mu přítomnost na vaší svatbě zakázat nemůže.
2. Pomoc při organizaci svatby
Míra zapojení svědka do organizace svatby je asi nejvíce individuální část úkolů, které se od nich očekávají. Připravit svatbu není vůbec jednoduché a vyžaduje to opravdu hodně času a schopnosti organizovat vše dohromady. Pokud si tedy chcete s nějakou částí příprav ulevit, určitě požádejte svědky, aby se ujali určitého úkolu, který mohou zajistit. Ocenit to můžete také těsně před samotnou svatbou, kdy například svědek může pomoct s vyzvedáváním svatebních dekorací na vaši svatbu!
3. Rozlučka se svobodou
Je to možné i bez ní, ale je to možná škoda! A pro svědky je to často nejoblíbenější úkol. Naplánovat vaši rozlučku se svobodou od A do Z. Dát dohromady skupinu lidí, kteří s Vámi vyrazí na „poslední svobodnou“ párty a vy nebudete vůbec vědět, co se na vás chystá. I zde je hodně důležité, aby vás svědek dobře znal a měl tak větší šanci připravit vše tak, abyste vy sami byli spokojeni!
4. Proslov na svatební hostině
A mezi asi nejméně oblíbené úkoly svědka na svatbě patří proslov. Mluvit před lidmi je pro většinu z nás nepříjemné, ale patří to k tradičním událostem každé svatby a tak se trochu očekává, že svědek na svatbě proslov přednese. Úkol to není vůbec jednoduchý, ale dá se to zvládnout. Pomoct určitě může vzor, jak má svatební proslov vypadat! Pokud v tom nechcete svědky nechat, můžete si jako novomanželé přednést své vlastní svatební sliby a vystavit se tak velice podobnému stresu!
Co svědka na svatbě čeká?
Především to, že je lehce důležitější host, než ostatní. A velice pravděpodobně k vám má ze všech hostů nejblíže. To s sebou nese samozřejmě povinnosti být vám v tento den oporou, ale má to také velké výhody. A to například během svatebních příprav při samotném dni svatby. Je nemyslitelné, aby je s vámi strávili všichni hosté, ale svědek může. Je tak nejblíže všem vašim momentům a emocím a může to být pro všechny opravdu krásný zážitek.
Vybrat svědka navíc často nemusí být vůbec složité. Většinou to bude první člověk, který vás napadne, že by to měl být! Držíme vám palce!